Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler 2021-01-23T17:46:01+03:00
lycian way map

Likya Yolu

Bizim Parkurumuz: Kaş- Çıralı

Likya Yolu’nda yürüyüş için yaklaşık 110 km uzunluğundaki Kaş-Çıralı güzergahını tercih ettik. Hem dağlardan hem de deniz kenarlarından geçmesi sebebi ile yürüyüşçüler arasında popüler bir rotadır. En önemli sorunu ise su kaynağı, Arcadia Villa olarak bunu yürüyüş öncesi temin ediyoruz.

Tekne Turları

  Çıralı’dan günü birlik tekne turları düzenlenmektedir.Hava koşulları elverdiği sürece aşağıdaki turlar yapılmaktadır. Olympos plajı – Mağaralar – Tarihi Doğal Ceneviz Limanı – Yemek Molası – Yüzme – Plaj Etkinlikleri – Sazak Koyu – Çoban Liman – ve masmavi deniz, çam ağaçlarının gölgesi ve gün batımında Çıralı.Çıralı sahilinden Üçadalar – Atbükü – Maden Koyu – Yemek – Yüzme – Plaj Etkinlikleri -Karaburun Çıralı sahilinden Phaselis (Antik Kent ve Üç Liman) – Yüzme – Yemek – Üçadalar – Krom

  Madeni (makine kalıntıları) Likya Yolu Yürüyüşü Tarihi Likya yolu Ingiliz Sunday Times gazetesi tarafından, dünyanın en güzel uzun yürüyüş yolları arasında ilk 10 da derecelendirildi. Fethiye Ovacık da başlayıp Hisar Çandir – Antalyada sona eren bu yol 550 km. uzunluğunda olup, her sene binlerce kişi tarafından yürünmektedir.Musa daği ve Olimpos üzerinden Çıralıya gelen Likya yolu, buradan itibaren farklı etaplar ve güzergahlarda yürünebiliyor. 1.Etap kısa mesafe :Çıralı’nın kuzeyinden boncuk ve Maden koyuna yaklaşık 1,5 – 2 saatlik deniz manzaralı bir yürüyüş yolu 2.Etap kısa mesafe: Çıralı’nın batısından Yanartaş üzerinden orman içi parkuru ile Ulupınar köyüne 2-2,5 saatlik bir zamanda yürünebilir.1 etap uzun mesafe : Çıralı – maden koyu parkuru Tekirova’ya kadar yaklaşık 6-7 saatlik bir parkur üzerinden yapılabilir.2. etap uzun mesafe : Çıralı, Yanartaş, ulupınar etabının devamında yukarı Beycik köyü ve tahtalı dağına devam eden parkur 8-9 saat sürmektedir.Uzun parkurlara kamp malzemeleriyle çıkılmasını tavsiye ederiz.

lycian way map
yanartas chimera antalya

Kimera – Yanartaş

Otelimizden bir saatlik bir yürüyüş. Ağzından alevler çıkan Chimera, köyümüzün, hatta bütün Likya bölgesinin en önemli simgesidir. Hala ateş püsküren bu canavarı görmek için en uygun zaman akşam karanlığı olur. Taşla döşeli patika her yaşta insanın yürüyebileceği kolaylıktadır.

Balık Köyü – Ulupınar

Arcadia Villa’dan başlayarak, Yanartaştan (Chimera) geçip ormanlar içinden, akan suları ve şelaleri takip ederek Ulupınar köyüne varış ve öğle yemeği. Köyde, her yanı çınar ve defne ağaçları ile çevrili, altından gürül gürül soğuk sular akan restoranlar bulunmaktadır. Bu gidiş-dönüş yürüyüşünde giderken ve gelirken değişik yollar kullanılır. Giderken tırmanış olduğundan bu gezi orta zor olarak nitelendirilebilir. Gidiş-dönüş yürüyüş 4-5 saat tutar.

ulupinar fishing in kemer olympos cirali
tahtali peak cirali antalya

Tahtalı Dağ Zirvesi

Bu yürüyüş Tahtalının karlı olduğu aylarda (Ocak, Şubat, Mart) yapılmaz. Ekim, Kasım, Aralık, Nisan ve Mayıs en uygun aylardır. Çıralı’dan Beycik yaylasına araba ile gidilir ve oradan yaklaşık 5-6 saatlik bir yürüyüşle zirveye (2350 m) çıkılır. Tahtalının zirvesine vardıktan sonra yeni yapılan teleferikle aşağıya inilir ve araçla Arcadia’ya dönülür. Yürüyüşler arasında en zor olanı budur. Daha kolay bir alternatif ise çıkışı teleferikle yapmak ve dönüşte yürümek.

Olympos – Adrasan

Uzun Yol

Sekiz saatlik bir yürüyüş. Parkurlar arasında en uzunudur Yürüyüşe Çıralı’da Olympos antik kentinden başlayıp, sandal ağaçlarının arasından Musa (Olympos) dağına tırmanılır. Dört saatlik bir tırmanıştan sonra, zirvede götürdüğümüz yiyeceklerle piknik yapılıyor. En zevkli yürüyüşlerden birisi bu. Yürüyüş, Adrasan’dan araçla dönülerek kısaltılabilir.

olympos beach kemer antalya
cirali highlands hiking

Yayla Dağları

Üç yanı dağlarla çevrili Çıralı bölgesinde bir çok yayla bulunmaktadır. Otelimizden başlayıp bazı yaylalara kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Yaylalarda size gezi ve geleneksel yörük yemeği de organize edebiliriz. Dönüş için araba gönderebiliriz.

× Whatsapp